Tävlingskommittén informerar
Missa inte tävlingsveckan 21-25 juli 2025
Årets tävlingsvecka närmar sig och många anmälningar har redan kommit. Veckan innehåller 3 tävlingar för 2-mannalag och 2 tävlingar är singel. Alla dagar kommer kaffe och macka att ingå i startavgiften och prisborden blir bättre än någonsin.
Alla tävlingar har kanonstart, utom flaggtävlingen.
Måndag 21 juli: | Bästboll, 2-manna lag |
Tisdag 22 juli: | Flaggtävling, singel |
Onsdag 23 juli: | Scramble, 2-manna lag |
Torsdag 24 juli: | Power Tee, singel |
Fredag 25 juli: | Specialen 6+6+6, 2-manna lag |
Läs mer om tävlingarna på golf.se där du anmäler dig. Där finns info om hcp, reducering av hcp i vissa tävlingar, krav på visst antal utslag och info om startavgifter och tider.
Vinn fritt medlemskap för 2026!
Utöver priser i varje tävling har vi en Order of Merit under tävlingsveckan där bästa dam- och herrspelare totalt under veckan vinner ett fritt medlemskap i Arninge GK för år 2026! Endast Arninge GK:s medlemmar kan delta i kampen om Order of Merit-priset. För att kunna vinna priset måste man spela minst 4 av tävlingarna.
Poängberäkningen för OoM under tävlingsveckan
Poängen under tävlingsveckan baseras på placeringspoäng. Ju lägre poäng man har desto bättre placerar man sig i totalen. Poängen i varje tävling blir samma som den placering man får i tävlingen. Ingen skillnad om det är lag- eller singeltävling. 1:a plats ger 1 poäng, andra plats ger 2 poäng o.s.v. De 4 av veckans 5 tävlingar som ni placerar er bäst i räknas i totalen. Spelar ni alla fem tävlingar så räknas den sämsta bort.
Singeltävlingarna är verkligen spännande och roliga, läs mer om dom i infon där ni anmäler er. Till lagtävlingarna anmäler ni ett komplett 2-mannalag.
Alla tävlingar är öppna för anmälan, anmäl er nu!
Hälsningar från
Tävlingskommittén Arninge GK